Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tetování

23. 2. 2009

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11


Zákl. info o TETOVÁNÍ

Historie tetování
Tetování má tradici dlouhou více než čtyři tisíce let. Několikrát prodělalo znovuzrození a v současné době je módní záležitostí, protože je záležitostí osobní vyjadřující individualitu jedince. Tetování bývalo záležitostí určitých společenských skupin - především námořníků a členů nejrůznějších gangů. Dnes se vrací a zasahuje všechny vrstvy obyvatelstva - studenty, dělníky, ženy v domácnosti, učitelé, obchodníci aj. Staří Egypťané prováděli tetování už v období 2000let př.n.l. Odtud se zdobení kůže šíří v jižní Asii, Číně, Japonsku a Barmě. Archeologové a etnologové nacházejí v nejrůznějších koutech naší planety důkazy o velmi starých tradicích tetování a malování kůže. Kouzlo barev a symbolů mělo přiblížit lidem boha, ochránit před zlými duchy a pozemskými nepřáteli, posílit plodnost a zajistit výnosy polí a stád. Demonstrovalo společenské postavení, propůjčovalo sexuální atraktivitu a dodávalo odvahu a sebevědomí do každodenních i rituálních bojů.


Rozhodnutí
Rozhodnout se tetovat se může zdát lehké, ale jde o rozhodnutí, které Vás poznamená na celý život. Proto byste si měli řádně rozmyslet co a kam vytetovat. Nikdy nemá cenu něco uspěchat. Motiv si klidně vybírejte několik měsíců, protože by měl vyjadřovat Vaši individualitu a bude Vás provázet celý život. Je dobré přemýšlet hodně dopředu a dobře si rozmyslet styl jakým chceme své tělo ozdobit, protože například nějaký infantilní motiv vybraný ve dvaceti letech nemusí splňovat naše představy o estetičnosti ve čtyřiceti letech. Další věcí, kterou musíme brát v úvahu je umístění motivu. Místo na těle by se mělo zvolit tak, aby bylo možné tetování ukázat pokud chceme, ale také aby bylo možné jej ukrýt pod oděv. Nikdy nevíme jaké povolání budeme vykonávat za pár let, a mnoho institucí (zdravotnictví, státní služby, školství, bankovnictví aj.) nepřipouští u svých zaměstnanců tetování na viditelném místě. Je dobré si předem zvážit i předpokládanou velikost obrázku. Čím je člověk subtilnější, tím by měl být i obrázek jemnější. Nicméně opravdu miniaturní obrázečky nepůsobí na těle hezky a z dálky mohou připomínat spíše modřinu než tetování. Naproti tomu velká tetování zabírající někdy i většinovou část těla udělají ze svého nositele opravdu střed pozornosti a člověk musí být opravdu silnou extrovertní osobností, aby něco takového mohl snášet celý život.

Zdravotní kontraindikace tetování
Tetování je činnost, která porušuje integritu lidské kůže, proniká pod pokožku, způsobuje lehké krvácení a přímo do organizmu vpravuje cizorodé látky (barviva), které v určitých případech mohou způsobit i vážnější komplikace. Tetování lze provést pouze na absolutně zdravou pokožku bez jakýchkoliv chorobných příznaků. Je samozřejmé, že tetování nemohou podstoupit lidé, kteří trpí určitými nemocemi.
Cukrovka - Diabetes mellitus - obecně jej můžeme charakterizovat tak, že jde o zvýšenou koncentraci glukózy v krvi a ztráty cukru do moči. Vzhledem k vysoké koncentraci cukru v krvi probíhá hojení pokožky déle a tetování může způsobit nehojící se plísňová nebo hnisavá onemocnění. Pokud je tedy člověk těžkým diabetikem, tetování se nedoporučuje a je zbytečným rizikem.
Infekční onemocnění - tetování se nesmí provádět u osob trpících jakoukoliv infekční nemocí - virová hepatitída, AIDS ( z hlediska ochrany vlastního zdraví, ale i zdraví ostatních klientů, je třeba ke každému přistupovat tak jako by byl HIV pozitivní), onemocněním dýchacího traktu, různými virózami ale i banální rýmou.
Alergie - pokud je klient těžkým alergikem, trpící na exérmy či nesnášenlivostí různých kovů, které při styku z pokožkou mohou způsobovat potíže, není možné tetování provést z důvodu špatného hojení inkriminovaného místa.
Kožní onemocnění - pokud klient trpí jakoukoliv kožní nemocí (psoriáza, plísňové onemocnění aj.) není možné tetování provést. Tetovat je možno pouze pokožku zdravou bez zjevných příznaků jakéhokoliv onemocnění.
Keloidní jizvy - pokud má klient sklon k tvorbě keloidních jizev je lepší tetování neprovádět, protože výsledný efekt by nemusel být optimální.
Těhotenství - pokud máme zájem o tetování v těhotenství, šestinedělí či době kojení je třeba od tohoto upustit a počkat si na dobu alespoň 3 měsíce po ukončení kojení. Tetování představuje jek fyzickou tak psychickou zátěž a v této době obojí není vhodné.
Osoby pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek - každý člověk by k tetování měl přistupovat zodpovědně a alkohol či jiné drogy mohou způsobit zvýšenou krvácivost.
Nemoci krve - klienti s poruchami srážlivosti krve, či jinými nemocemi krve nemohou tetování podstoupit
Osoby psychicky labilní - tetování je částečně bolestivou záležitostí a je třeba zvážit, zvláště u osob citlivých na bolest, míru rizika. Dále osoby s jakoukoliv psychickou zátěží, či onemocněním, by si měli zákrok dobře rozmyslet.
Dárci krve - pokud jste dobrovolným dárcem krve, je třeba počítat s tím, že 1 rok po tetování (permanentní make-up, piercingu, endoskopii či laparoskopické operaci) je darování krve zakázáno.
Děti a nezletilci - tetování je možné až od 18 let, kdy je za sebe člověk právně zodpovědný. Do té doby je nutný souhlas rodičů. Je však lépe počkat do dovršení 18 let z důvodu psychické, fyzické a sociální vyzrálosti.

Jak najít správné tetovací studio
Je to záležitost, kterou by jste měli dobře zvážit. Při výběru by jste se měli držet následujících bodů:
Navštivte více studii, aby jste si mohli udělat obrázek jaké služby jsou Vám k dispozici při výběru si všímejte přístupu personálu, ochotě vysvětlit veškeré nejasnosti, celkovému vzhledu studia a úrovně hygieny, doby praxe a nabídce motivů.
Další věc, kterou by jste neměli podcenit je cena. Nikdy nehledejte studio, kde je tetování nejlevnější. Je to věc, která Vás bude provázet celý život a šetřit na ní je velká chyba. V levných studiích jsou méně kvalitní barvy a nástroje.
každý tatér musí mít oprávnění pro provozování činností, které porušují integritu lidské kůže a schválení činnosti od hlavního hygienika. Obojí by mělo být volně k nahlédnutí ve studiu.
Člověk od kterého se chceme nechat tetovat by na nás měl působit čistým, upraveným dojmem, měl by zodpovědět naše veškeré dotazy, neměli by jste mít dojem, že Vás do něčeho tlačí a měli by jste pozorně vyslechnout veškeré jeho rady a připomínky, ačkoliv konečné rozhodnutí je vždy na Vás.
V místnosti kde se provádí tetování by se nemělo dělat již nic jiného (například kosmetika, nehty, kadeřnictví) jen tak je zajištěna vyšší úroveň hygieny.
V prostorách určených k tetování si všímejte maličkostí - čisté ručníky, veškeré povrchy a plochy by měli být bez skvrn od barev, čisté podlahy a samozřejmostí je veškerý jednorázový materiál.

Čím a jak se tetování provádí
Tetování se provádí speciálním elektrickým přístrojem. V tomto přístroji je pevně upevněna jehla s rozdílným počtem hrotů, která kmitá vodící lištou, nabaluje na sebe pigment a proniká do pokožky. Hloubka vpichu se řídí vysunutím jehly a tlakem na přístroj. Pigment je vpravován na začátek škáry (druhá vrstva kůže) těsně pod zárodečnou vrstvu buněk. Zde se ukládá mezi kolagenní, elastická a retikulární vlákna. Takto uložená barviva prosvítají vrchní vrstvou pokožky a tvoří požadovaný obrazec. Většinou se pro tetování používají černé pigmenty, díky tomu, že horní vrstva pokožky není zcela průhledná, jeví se černé tetování s modrým, nazelenalým či antracitovým nádechem podle typu pokožky.
V současné době se pro tetování dají použít i barvy určené pro permanentní make-up (tetováže očník linek, rtů, obočí). Jsou to speciálně vyrobené mikropigmenty, které pokožka postupně vstřebává a barvy jsou světlejší až postupně z kůže vymizejí. Je však třeba počítat s tím, že tetování je zásah do organizmu při kterém se porušuje horní vrstva kůže, a i při této metodě může zůstat v místě tetováže drobná jizvička na celý život.

Postup tetování.
Prvním krokem k tetování je dobrý motiv, výběr děláme uváženě s ohledem na zvolené místo. Následujícím krokem je výroba obtisku - zvolený motiv se obkreslí speciální tužkou na pauzovací papír. Místo, které si vyberete pro tetování se omyje destilovanou vodou a antibakteriálním mýdlem poté se místo vyholí a vydezinfikuje. Následuje nanesení roztoku, který zajistí přenesení obtisku na pokožku. Veškerý použitý materiál (jehly, tubusy a kelímky) musí být vyjmuty ze sterilního obalu před zraky klienta a těsně před započetím práce, tatér musí pracovat ve sterilních rukavicích potom se obrázek začne linkovat. To znamená, že se uchopí strojek ve kterém jsou jehly na linkování, jednou rukou se napíná kůže a druhou vede strojek. Jehly vnikají asi 1-2 mm do kůže a případné kapénky krve se odsávají do navlhčeného ubrousku, když je obrázek obtažen linkovací jehlou začne se barvit a stínovat, k tomu se používají jiné silnější nebo ploché jehly. Nejprve se dokončí vše co je provedeno černou barvou a poté se případně pokračuje s jinými odstíny barev. Je-li tetování většího rozsahu je vhodné práci rozdělit do více částí. Po důkladném vybarvení a vystínování všech míst dle předlohy, nebo dle přání klienta si klient tetování prohlédne a pokud má ještě nějaké připomínky, jsou provedeny poslední úpravy, poté je tetování překryto ochranou folií aby se zamezilo infekci z vnějšku do čerstvého tetování.
Před započetím práce je třeba podepsat smlouvu o díle, kde jsou vyjmenována veškerá rizika, zdravotní kontraindikace a případné korekce, které by mohli následovat.


Péče o tetování.
ochrannou folii odstraníme po 2-6 hodinách a tetování omyjeme teplou vodou a antibakteriálním mýdlem. Pokud nelze folie odstranit, nejdříve ji namočíme a poté lehce stáhneme. Poté tetování osušíme čistým ubrouskem. Vše je nutno provádět čistýma rukama, z důvodu zabránění infekce. Po osušení, tetování lehce přetřete vrstvou hojivého krému (Calcium Panthotenicum, Bepanthen nebo lékařskou vazelínou). Vrstva krému musí být slabounká, pouze k zvláčnění stroupků. Hojivý mastný film nanášejte několikrát za den po dobu asi jednoho týdne. Na tetování se mohou, ale nemusí vytvořit stroupky. Tetováž se nesmí loupat ani škrábat. Po uplynutí prvního týdne stačí ošetřovat mastným krémem s vitamínem E pro celkovou regeneraci pokožky.
První týden je třeba se vyvarovat koupání, sauny, slané vody a náročnějších sportovních aktivit. Po dobu 24 hodin po dokončení tetování nepožívejte alkoholické nápoje ani jiné drogy. Omezte jejich používání i po dobu léčebného procesu. Hygienu dodržujte pouze rychlým sprchováním inkriminovaného místa a máčejte minimálně, vyvarujte se solária a přímého slunka alespoň po dobu 28 dní. Vezměte na vědomí, že působení času, UV záření a stárnutí pokožky dochází u každého tetování k změnám (barvy šisují a hrany nebývají tak ostré). Opalování poškozuje tetování a je třeba jej chránit krémy se silným UV faktorem.
Pokud je na novém tetování jakákoliv nepřesnost (světlejší barva, nedobarvené místečko nebo vypadlá kontura) navštivte po měsíci znova tetovací studio a nechte si nepřesnost opravit. Korekce by měla být zahrnuta v ceně. Nezapomeňte na tuto možnost, pokud budete chodit s nedodělaným tetováním děláte špatnou vizitku sobě, ale i tetovacímu studiu.


Bolest a tetování
Citlivost kůže, a v důsledku toho i práh pro vnímání bolesti, se na různých místech tělesného povrchu liší. Nejméně citlivá je kůže na nohou, naopak nejcitlivější je na hlavě. Citlivost se však liší také v závislosti na věku, vitalitě člověka, momentální kondici a stresové zátěži. O úrovni prahu bolestivost rozhodují různé okolnosti (u lidí zvyklé těžké manuální práci, nebo u vojáků uprostřed bitvy je mnohem vyšší, než u toho kdo sedí celé dny doma za stolem. Obecně lze také říct, že ženy snášejí bolest (především předvídatelnou lépe než muži).
Při tetování se nedá mluvit o sužující tupé bolesti, jako například u bolesti zubu, ale spíše o bolesti štípavé, která je pro některé klienty i příjemná. Pro citlivé jedince lze použít v průběhu tetování Lidokain ve spreji pro zmírnění bolesti. Co se týká umístění tetování mezi nejcitlivější místa patří bedra, krk, hrudník a spodní strany paží. Naproti tomu nejméně citlivá je kůže ramen, zad nebo lýtek.

 

Náhledy fotografií ze složky Motivy tetování

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář